Najczęściej zadawane pytania.

01. Asortyment

Czy growkity są legalne w Polsce?

Grzybnia nie zawiera psylocybiny i psylocyny, czyli substancji, które są w naszym kraju zakazane. Posiadanie growkitów jest więc w pełni legalne, zatem śmiało możesz poświęcić się badaniom i obserwacjom. Pamiętaj jednak, by na tym poprzestać, bo hodowla grzybów halucynogennych jest już nielegalna.

Jak przechowywać growkita?

Growkity to produkty kolekcjonerskie i przeznaczone do indywidualnych obserwacji, dlatego muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Aby zapobiec owocnikowaniu należy je trzymać w lodówce w temperaturze od 2 do 4 stopni Celsjusza. Badacze powinni też pamiętać, że poniżej 0 i powyżej 34 stopni C grzybnia umiera, więc nadmierne wychładzanie i przegrzewanie może zakończyć się fiaskiem całego eksperymentu.

Co zrobić, aby grzyby nie wyrosły?

Hodowla grzybów psylocybinowych, czyli tzw. magicznych grzybków, jest w Polsce nielegalna, dlatego growkity należy trzymać w lodówce w temperaturze od 2 do 4 stopni Celsjusza i wyjmować tylko do obserwacji. Jeśli podczas badań spryskasz growkit wodą, a potem będziesz go przechowywać w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, w temperaturze pokojowej (20-22 stopnie) to może pojawić się ryzyko wytworzenia owocników. Unikaj więc takiego działania i dbaj o swoją kolekcję w sposób odpowiedzialny.

Na moim growkicie widoczny jest biały meszek – czy to normalne?

Biały meszek na grzybni zazwyczaj jest normalnym i naturalnym zjawiskiem. W wyjątkowych przypadkach może jednak oznaczać pojawienie się pleśni. Szczególnie, jeśli growkit nie był przechowywany w rekomendowanych przez producenta warunkach.
Na moim growkicie widoczne są zielone plamy – czy to pleśń?
Zielone plamy na 99% oznaczają pleśń i taki growkit nie nadaje się już do badań. Należy go więc wyrzucić i nie wykorzystywać do jakichkolwiek obserwacji czy eksperymentów.
Na moim growkicie pojawiły się czarne ślady – co to jest?
Czarne ślady na growkicie to na 99% owocniki, zrzucone przez otwarte kapelusze magicznych grzybków. Oznacza to, że Twoje obserwacje wymknęły się spod kontroli i nieświadomie (np. przez niewłaściwe przechowywanie) doprowadziłeś do owocnikowania. W takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej zutylizować growkit, bo hodowla grzybów psylocybinowych (psilocybe cubensis) jest w Polsce zakazana.
O jakiej porze roku najlepiej prowadzić badania?
Grzyby psylocybinowe nie lubią mrozów ani upałów – grzybnia umiera w temperaturach poniżej 0 i powyżej 34 stopni Celsjusza. Jeśli jednak prowadzisz badania i obserwacje w domowym zaciszu, w ściśle kontrolowanych warunkach, to pora roku nie ma żadnego znaczenia. Swoją kolekcją i eksperymentami możesz się cieszyć przez okrągły rok. Ku chwale nauki!

02. Zamówienie

Czy moje zamówienie jest anonimowe?
Tak, zamówienia są w 100% anonimowe. Nie udostępniamy danych podmiotom trzecim czy instytucjom rządowym, a Twojego imienia i nazwiska nie potrzebujemy nawet do nadania przesyłki (jeśli wybierzesz paczkomat). Doskonale wiemy, że rozgłos nie sprzyja obserwacjom, a badania naukowe najlepiej przeprowadzać w ciszy i skupieniu, dlatego szanujemy Twoją chęć zachowania anonimowości.
Czy mogę zamówić do paczkomatu?
Oczywiście. Proponujemy kilka opcji wysyłki, a paczkomat jest jedną z najwygodniejszych możliwości.
Jak długo będę czekać na swoją paczkę?
Cenimy Twój czas i zamiłowanie do nauki, dlatego działamy szybko i sprawnie. Wszystkie zamówienia złożone do godziny 14.00 wysyłamy jeszcze tego samego dnia. Reszta zależy już od wybranego dostawcy – zwykle są to 1-3 dni robocze.
Czy otrzymam paragon lub FV?
Tak, nasza działalność prowadzona jest w pełni legalnie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Za każde zamówienie wystawiamy paragon/fakturę.