Czy maść z muchomora czerwonego to cudowny eliksir natury czy niebezpieczny trend?

W ostatnich miesiącach w sieci coraz częściej pojawiają się informacje o rzekomych właściwościach leczniczych maści z amanity. Zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą, że może ona pomóc na bóle stawów, problemy skórne, a nawet działać regenerująco na organizm. Z drugiej strony, grzyb ten zawiera substancje psychoaktywne i toksyczne, co budzi pytania o jego bezpieczeństwo.

Czy maść z muchomora rzeczywiście działa? Czy jej stosowanie jest bezpieczne? A co najważniejsze – czy jest legalna w Polsce? Przyjrzeliśmy się bliżej temu kontrowersyjnemu produktowi, aby rozwiać wątpliwości i sprawdzić, co na ten temat mówią eksperci oraz obowiązujące przepisy.

Co to jest maść z muchomora czerwonego?

Maść z muchomora czerwonego bazuje na ekstrakcie z tego grzyba, który od dawna jest ceniony w medycynie ludowej. Zawiera składniki naturalne o działaniu rozgrzewającym, wspomagające stawy.

Uważa się, że działa regenerująco na mięśnie po wysiłku i łagodzi przewlekłe problemy ruchowe.

Dzięki swoim rozgrzewającym właściwościom przynosi ulgę przy sztywności stawów, co sprawia, że sięga po miąższ wiele osób dbających o kondycję fizyczną czy też osób starszych. Ale czy ta maść naprawdę działa i czy jej stosowanie jest bezpieczne?

Jakie są właściwości lecznicze maści z muchomora czerwonego?

Maść z muchomora czerwonego cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoje właściwości lecznicze, które przynoszą ulgę osobom cierpiącym na dolegliwości reumatyczne oraz stany zapalne. Według producentów różnych maści i mazideł z muchomora, ich kluczowe działanie to:

  • Uśmierzanie bólu w stawach i mięśniach, co jest szczególnie przydatne dla seniorów i osób prowadzących aktywny tryb życia.
  • Działanie rozgrzewające, co poprawia krążenie krwi oraz wspiera regenerację tkanek po wysiłku fizycznym.


Produkt ten może również relaksować mięśnie, redukując ich napięcie. Dlatego niektórzy potrzegają go jako przydatny w przypadku przewlekłych problemów ruchowych i podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Może on zmniejszać sztywność stawów i zwiększać elastyczność mięśni.

Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku stosowania nalewki z muchomora, tak i w przypadku maści nie ma konkretnych badań naukowych (przeprowadzonych na większą skalę na dużej grupie ludzi), które dowodziłyby korzyści zdrowotnych tego specyfiku! Nie ma też określonych bezpiecznych dawek, a stosowanie produktów z tym trującym grzybem jest po prostu niebezpieczne.

Tutaj możesz przeczytać więcej o badaniach nad właściwościami leczniczymi Amanita muscaria.

Czy maść z amanity jest legalna?

W Polsce pod koniec 2024 roku wprowadzono zakaz sprzedaży produktów na bazie muchomora czerwonego, ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia, które niosą toksyczne substancje w nim zawarte. Oznacza to, że sprzedaż m.in. maści z muchomora jest nielegalna (mimo tego zakazu apteki internetowe nadal ją sprzedają).

Jakie skutki uboczne ma maść z muchomora?

Istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych podczas stosowania maści z muchomora czerwonego. Najczęściej objawiają się one jako reakcje alergiczne, takie jak:

  • Swędzenie
  • Pieczenie
  • Zaczerwienienie skóry w miejscu aplikacji
  • Problemy dermatologiczne

Czy maść z amanity jest bezpieczna?

Choć eksperci ostrzegają głównie przed spożywaniem produktów z muchomora, ze względu na obecność toksycznych substancji, w Polsce wszelkie produkty zawierające amanitę zostały uznane za niebezpieczne i obecnie, zgodnie z nowymi przepisami, nie są one legalne.

Należy także pamiętać, że badania nad działaniem leczniczym muchomora są bardzo ograniczone i najwcześniej przeprowadzane tylko na szczurach. W medycynie ludowej oraz rytuałach szamańskich stosowano muchomora, jednak nie ma dowodów naukowych, które potwierdziłyby korzyści zdrowotne czy bezpieczeństwo stosowania maści z amanity.