Golden Teacher to grzyb halucynogenny, którego spożycie może wywołać w ludzkim umyśle prawdziwie mistyczne doświadczenia. Efekty wywoływane przez “Złotego Nauczyciela” są jednocześnie stosunkowo lekkie: mają wywoływać mistyczną introspekcję, pobudzać wyobraźnię, kreatywność, rozluźniać. Czym dokładnie są grzybki Golden Teacher i jak mogą wpływać na organizm człowieka?
Grzyb Golden Teacher – charakterystyka
Czym jest grzyb Golden Teacher? Golden Teacher to jeden z popularniejszych gatunków grzybów psylocybinowych. Wyróżnią się on swoim charakterystycznym wyglądem: gruby, biały trzon oraz dzwonkowate żółtobrązowe kapelusze, które osiągają średnicę od 2 do 6 centymetrów.
Podejrzewa się, że Golden Teacher jest gatunkiem grzyba psychodelicznego, który znany był ludzkości od stuleci, pochodzi z Ameryki Południowej, a wśród wielu plemion zyskał miano “świętego ziela”. Wiadomo, że nie rośnie wszędzie – preferuje środowisko o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze. Najprawdopodobniej “nauczyciel” został opisany i rozpoznany po raz pierwszy na początku XX w., a w obrocie handlowym znalazł się w latach 80. XX w. Na przestrzeni lat zyskał sporą popularność na całym świecie jako odmiana prosta w uprawie i dająca najczęściej przyjemne efekty, z minimalnym ryzykiem tzw. “bad tripa”.
Czym jest psylocybina?
Co sprawia, że magiczne grzybki tak niesamowicie działają na człowieka? Odpowiedzialna jest za to psylocybina. Substancję te zawierają praktycznie wszystkie odmiany grzybów-psychodelików. Psylocybina oddziaływuje na receptory serotoninowe, czasowo zmieniając chemię mózgu człowieka. Dlatego właśnie efektem spożywania grzybów psylocybinowych mogą być zarówno głębokie, mistyczne doświadczenia, jak i osiągnięcie stanu relaksu i odprężenia.
Pośród społeczności psychodelicznej panuje przekonanie, że składniki grzybów pomagają osobom w stanach depresyjnych. Najnowsze badania sugerują, że halucynogenne grzyby faktycznie mają potencjał w leczeniu depresji czy takich chorób jak zespół stresu pourazowego. Prace naukowców nie zostały jednak zakończone. Przed spożyciem grzybów psylocybinowych warto skonsultować się z lekarzem-specjalistą i mieć na uwadze swój własny stan zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego). U każdej osoby objawy po spożyciu psylocybiny mogą się bowiem różnić.
Grzyb Golden teacher – jak działa?
Różne gatunki grzybów mają różną zawartość psylocybiny. Golden Teacher cechuje się jej stosunkowo wysoką zawartością. “Nauczyciele” należą do tych grzybów halucynogennych, które wywołują głębokie, mistyczne doświadczenia, głęboką introspekcję, poruszające przeżycia duchowe i poczucie łączności z naturą. Golden Teacher może wpływać także na percepcję wzrokową i czasowo zmienić odbiór otoczenia przez zmysły. Mimo iż stosowanie tych grzybków uznawane jest za stosunkowo bezpieczne, zawsze zalecane jest zachowanie ostrożności. Każde doświadczenie może się bowiem różnić.
Grzybki halucynogenne a regulacje prawne
W Polsce spożywanie oraz posiadanie suszonych grzybów jest zabronione. Grzybów nie wolno także uprawiać, poza prowadzeniem uprawy ściśle do celów naukowych. Oznacza to, że w naszym kraju legalnie można kupić jedynie substrat przerośnięty grzybnią (tzw. growkity). Growkit Golden Teacher może być zatem nabyty w indywidualnych celach badawczych lub kolekcjonerskich bez prowadzenia hodowli grzybów. Zastosowanie, możliwość spożywania oraz uprawa grzybów objęta jest różnymi przepisami w poszczególnych krajach. Planując zatem kupić susz lub growkit Golden Teacher warto uprzednio zapoznać się z lokalnymi przepisami.