Psylocybina kojarzona jest głównie z działaniem halucynogennym i z tego też względu bywa demonizowana. A to wielki błąd, bo substancja ta ma doskonały wpływ na nasz nastrój i samopoczucie, a do tego wykazuje olbrzymi potencjał terapeutyczny. Aby jednak odczuć jej pozytywne działanie, należy odpowiednio ją stosować. Jak dawkować psylocybinę i czego spodziewać się po jej zażyciu? Dziś pokażę Ci, co nauka mówi temat dawkowania grzybów psylocybinowych!

Psylocybina – zagrożenie czy nadzieja?

Naturalne psychodeliki, jak pochodząca z magicznych grzybków psylocybina, przeżywają w ostatnim czasie prawdziwy boom pod względem zainteresowania. Z pełnym przekonaniem mogę wręcz powiedzieć, że grzyby halucynogenne zaczynają wychodzić z szafy opatrzonej etykietą “niebezpieczne”, do której niesłusznie zostały wepchnięte kilka dekad temu. Zły PR psylocybiny rozpoczął się bowiem dopiero w połowie XX wieku, kiedy pod naciskiem polityków została ona wpisana na listę zakazanych substancji odurzających i całkowicie bezwartościowych dla medycyny. I to pomimo braku dowodów na jej rzekomo destrukcyjną moc!

Z czego wynika obecny zwrot w postrzeganiu psylocybiny? Odpowiedzialne są za to nowe badania naukowe, które udowadniają wyjątkowe właściwości i możliwości medyczne naturalnych psychodelików. Grzyby halucynogenne mogą być świetnym wsparciem w leczeniu depresji, a także mogą być wykorzystywane u osób z nerwicą czy zaburzeniami lękowymi. Zdaniem ekspertów z dziedziny psychologii i psychiatrii ciekawe wyniki daje także stosowanie psylocybiny w celach niemedycznych, jak rozbudzenie kreatywności czy zwiększenie produktywności.

Magiczne grzybki – jakie mają właściwości?

Przejdźmy zatem do konkretów i wypunktujmy, jaki wpływ na ludzki umysł i układ nerwowy mają różne gatunki grzybów psylocybinowych.

Zastosowanie psylocybiny może przynieść takie efekty jak:

  • poprawa nastroju
  • redukcja napięcia i uczucie spokoju
  • wyostrzone funkcje poznawcze
  • lepsze nastawienie do ludzi i otoczenia
  • głębsze i pełniejsze zrozumienie własnych emocji
  • wsparcie w uporaniu się z lękami i traumami

 

Zdaniem naukowców magiczne grzyby pomagają również w przełamywaniu barier społecznych i nawiązywaniu lepszych relacji z innymi ludźmi, a także polepszają percepcję, zwiększają kreatywność i produktywność.

Grzyby halucynogenne a leczenie depresji i uzależnień

Ciekawym wątkiem, związanym z tematem grzybów, jest kwestia wykorzystania psylocybiny w leczeniu depresji i uzależnień, głównie alkoholizmu. Badania zespołu naukowców z New York University School of Medicine wykazały, że osoby przyjmujące w trakcie leczenia odpowiednie dawki psychodelików rzadziej sięgały po alkohol, a jeśli już to robiły – piły go zdecydowanie mniej niż wcześniej. 

Dobre wieści dotyczące psylocybiny przekazali też badacze z Imperial College London, którzy testowali substancję pozyskiwaną z grzybów halucynogennych na grupie ochotników z długotrwałą depresją. U pacjentów, którzy przyjmowali 25 mg psylocybiny w tabletkach, w ciągu 12 tygodni nastąpiła znaczna poprawa samopoczucia i zmniejszenie objawów. Za kilka lat może więc się okazać, że grzyby halucynogenne to złoty środek w temacie leczenia depresji i uzależnień. Leki zawierające psylocybinę będą zatem nie tylko legalne, ale też łatwo dostępne w aptekach!

Substancje psychoaktywne – jakie niosą zagrożenia?

Psylocybina to substancja naturalna, która może mieć bardzo korzystny wpływ na nasz umysł (głównie nastrój i percepcję) oraz funkcjonowanie całego organizmu. Muszę jednak podejść do tematu obiektywnie i wspomnieć, że psychodeliki – jak każdy produkt leczniczy czy wyrób medyczny – czasem dają też mniej pożądane objawy. W przypadku przyjęcia zbyt dużych dawek mogą one powodować halucynacje, uczucie odrealnienia, a nawet kumulację negatywnych emocji i stany psychotyczne. U niektórych badanych pojawiały się dodatkowo zawroty głowy, problemy z koncentracją czy senność i wymioty. 

Psychologowie wskazują jednak, że negatywne objawy spożywania grzybów magicznych różnych gatunków występują rzadko – zazwyczaj podczas niedostosowania dawki do potrzeb pacjenta lub niedotrzymania zasad bezpieczeństwa. Jak więc dawkować psylocybinę? Wyjaśniam to poniżej, opierając się na relacjach naukowców i badaczy-amatorów. </p

Jak dawkować psylocybinę?

Grzyby magiczne i psylocybina, która w nich występuje, mogą okazać się przełomem we współczesnej psychologii i psychiatrii, co jest świetną informacją dla wszystkich miłośników mykologii. Szczególnie że pierwsze efekty stosowania psychodelików są widoczne bardzo szybko, a samo ich spożywanie jest skuteczne w przypadku wielu różnych problemów.

Wejdźmy jednak głębiej w temat i sprawdźmy, jak podczas badań podawana jest psylocybina, jak dawkować substancję i jak naukowcy zapewniają badanym bezpiecznie warunki podczas terapii.

    1. W jakiej formie przyjmować psylocybinę?

W profesjonalnych testach klinicznych pacjentom najczęściej podaje się specjalne tabletki z psylocybiną, pozyskaną z różnych gatunków grzybów Psilocybe cubensis. Alternatywą są świeże lub suszone grzyby, dostępne w całości lub w postaci proszku. Z dostępnych powszechnie relacji wynika, że niektórzy badacze wykorzystują suszone grzyby do sporządzania naparów i herbatek, a także dodają je do potraw – najczęściej słodkich, bo takie neutralizują ich gorzkawy posmak.

    1. Jak dobrać dawkę psylocybiny?

Wielkość dawki zależy w dużej mierze od organizmu człowieka, jego cech psychofizycznych, aktualnej kondycji i naprawdę wielu innych czynników. Osoby o drobnej budowie szybko zareagują nawet na niewielką dawkę, natomiast te masywniejsze – będą potrzebowały więcej substancji, aby odczuć efekty jej działania. Trzeba jednak pamiętać, że dawka śmiertelna psylocybiny dla człowieka ustalona jest na poziomie 6 gramów czystej substancji. Spożycie 4 g może natomiast skutkować tzw. bad tripem, a nie o taką stymulację umysłu zwykle badaczom chodzi.

Co ciekawe, również w zależności od tego, w jakiej formie przyjmowana jest psylocybina, dawka może się od siebie różnić. W przypadku kapsułek sytuacja jest jasna – tam substancja psychoaktywna jest precyzyjnie odmierzona. Jeśli chodzi o grzyby, to podobno w świeżych grzybach psylocybina występuje w mniejszym stężeniu, więc trzeba ich spożyć średnio 10x więcej niż grzybów suszonych.

    1. Jaka dawka psylocybiny?

Dawkowanie substancji psychoaktywnych to sprawa indywidualna, a nad doborem dawki czuwać powinien specjalista. Przyjmuje się jednak, że 1 g suszu (+/- 20 grzybów) zawiera około 10-12 mg psylocybiny, a optymalna dla człowieka dawka to 0,2-0,4 mg substancji na każdy kilogram masy ciała.

Miłośnicy mykologii wskazują też, że dobrym punktem odniesienia w przypadku doboru dawki jest kierowanie się następującymi parametrami:

      • DAWKA NISKA: 2,5-10 gramów świeżych lub 0,25-1 grama suszonych grzybów
      • DAWKA ŚREDNIA: 10-25 gramów świeżych albo 1-2,5 grama suszonych grzybów
      • DAWKA WYSOKA: 25-50 gramów świeżych, co odpowiada 2,5-5 gramom suszonych grzybów

 

Na tym jednak nie koniec! Obecnie jednym z najciekawszych trendów jest mikrodozowanie psychodelików, mające na celu przede wszystkim stymulację swojego mózgu i pobudzanie organizmu do pracy na wyższych obrotach. Mikrodawkowanie polega na przyjmowaniu niewielkich dawek substancji (np. grzyby suszone w ilości 0,1 g) w konkretnie ustalonych cyklach (dni spożycia i odpoczynku), a jego efektem jest lepszy nastrój, redukcja stresu, lepsze myślenie i kojarzenie faktów. Taka metoda polecana jest szczególnie osobom wykonującym zawody kreatywne lub wymagające sprawnego umysłu. Więcej na ten temat znajdziesz w moim wpisie o mikrodawkowaniu.

    1. Jak szybko i długo działa psylocybina?

Psylocybina przyjęta doustnie działa około 4-6 godzin, a pierwsze objawy działania pojawiają się średnio po 10-30 minutach. Zdaniem badaczy efektów można spodziewać się szybciej, jeśli grzyby długo trzymane są w ustach, bo substancja doskonale wchłania się właśnie przez tkanki jamy ustnej. Jeśli chodzi o intensywność wrażeń po spożyciu psychodeliku, to testy pokazały, że najsilniejsze uczucia pojawiają się między 30 a 50 minutami po przyjęciu dawki i na wysokim poziomie utrzymują się przez około dwie godziny.

Przyjmowanie psylocybiny w domowych warunkach – czy w Polsce jest legalne?

Przedstawione wyżej argumenty i badania naukowców jasno pokazują, że efekty spożywania grzybów psylocybinowych mogą być niesamowite i mieć olbrzymi wpływ na poprawę jakości naszego życia. Na razie musimy się jednak zadowolić teorią, bo posiadanie i spożywanie psylocybiny jest w Polsce nielegalne. Pamiętaj – w naszym kraju dozwolone jest tylko posiadanie grzybni, obserwacja jej faz rozwoju, a także badania pod mikroskopem i kolekcjonowanie growkitów różnych gatunków grzybów psylocybinowych.

Możemy również czytać badania naukowe i edukować się w temacie psychodelików, licząc, że z czasem stan prawny w Polsce i wielu innych krajach się zmieni. Znając efekty działania psylocybiny, jej możliwe zastosowania i bezpieczne dawki, będziemy dobrze przygotowani na przyszłość i życie w nowej, przyjaznej dla magicznych grzybów rzeczywistości.